Ваші найпоширеніші запитання та наші відповіді на них
В цьому розділі зібрали відповіді на найбільш поширені запитання від клієнтів, з якими стикаються медіатори АСМУ. Якщо не знайшли відповіді на своє запитання - напишіть нам! Ми будемо раді допомогти!
❓Яка вартість послуги?
На сьогодні в Україні немає єдиної фіксованої вартості послуг з медіації. Кожен медіатор, так само як юрист або психолог, встановлює вартість власних послуг самостійно.
Серед сімейних медіаторів Асоціації діапазон цін в середньому становить від 1000 до 2000 грн за годину роботи одного медіатора. Ціна послуги узгоджується між медіатором та сторонами конфлікту (спору) та визначається у договорі про надання послуг.
Сімейні медіатори АСМУ також надають послуги сімейної медіації на спеціальних умовах у межах дослідження практики. Більше про умови за покликанням - https://www.afmu.org.ua/mediatsia-bezoplatno
❓Медіація - це законно?
Так, медіація - це абсолютно законний процес. 16.11.2021 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про медіацію”.
Соціальна послуга медіації також регулюється Державним стандартом “Про соціальну послугу медіації”.
Надання допомоги у забезпечення доступу до медіації є державною гарантією у вигляді первинної правничої допомоги, відповідно до Закону України “Про безоплатну правничу допомогу”.
У випадку, коли у сторін конфлікту (спору) триває судовий процес, вони можуть звернутись із клопотанням про зупинення провадження у справі на час проведення медіації, але не більше дев’яноста днів з дня постановлення судом ухвали про зупинення провадження у справі (ст. 253 ЦПК України).
В разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації повертається 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову (ст. 142 ЦПК України).
❓Яку освіту має медіатор? Це юрист чи це психолог?
Статус медіатора визначається Законом України “Про медіацію”.
Відповідно до ст. 9 Закону України “Про медіацію”, медіатором може бути фізична особа, яка пройшла базову підготовку медіатора в Україні або за кордоном, що підтверджується відповідним сертифікатом. Таким чином, медіатором може бути особа з будь-яким попереднім професійним підґрунтям, за умови проходження навчання та підтвердження набутих компетентностей.
Сторони медіації можуть встановлювати додаткові вимоги до медіаторів, яких вони залучають або послугами яких користуються, зокрема щодо наявності спеціальної підготовки, віку, освіти, практичного досвіду тощо (ст. 9 Закону України “Про медіацію”).
Всі медіатори Асоціації, окрім базової підготовки, також мають спеціалізовану підготовку для роботи з сімейними конфліктами (спорами). Окрім цього, медіатори АСМУ постійно підвищують свій професійний рівень щодо різних особливостей роботи у сімейних конфліктах (спорах), наприклад щодо роботи: з дітьми, у транскордонних кейсах, з родинами військовослужбовців або ветеранів, у сфері усиновлення та в інших формах сімейного виховання дітей, позбавлених батьківського піклування тощо.
❓Скільки триває медіація?
Тривалість процесу залежить від багатьох факторів: кількості питань, які виносяться сторонами в медіацію, від ступеня емоційної напруженості між сторонами та їхньої готовності рухатись в процедурі.
Для того, щоб сторони прийняли рішення щодо доцільності їхньої участі у медіації, медіатор проводить зустрічі (індивідуально або разом зі сторонами) для обговорення ситуації, яка склалась, надання інформації про процедуру й відповідей на питання сторін щодо процедури.
Тривалість та частота зустрічей узгоджуються медіатором та сторонами конфлікту (спору).
За результатами дослідження практики надання послуг з медіації, яке проводила АСМУ, у 14 справах, що завершилися укладенням угод між сторонами конфлікту (спору) середня тривалість однієї справи становила 11,8 години. Найкоротша процедура тривала лише 1 годину, тоді як найдовша – 44 години.
❓Як закріплюються домовленості? Чи мають вони законну силу?
Якщо сторони у медіації досягають домовленостей, вони можуть укласти такі документи:
-
угоду за результатами медіації;
-
цивільно-правовий договір, у т.ч. нотаріально посвідчений;
-
мирову угоду;
-
домовленості щодо визнання позову повністю або частково, подання заяви про залишення позову без розгляду, відмови від позову тощо.
Сторони також можуть прийняти проміжні та/або тимчасові рішення (наприклад, щодо способів участі одного з батьків у вихованні дитини: періодичні чи систематичні побачення, можливість спільного відпочинку тощо).
❓В нас є адвокати, чи можуть вони брати участь в процесі?
Так.
Адвокат може бути присутній з вами під час підготовки до медіації, а також за домовленістю сторін медіації може брати участь у процедурі.
Більше про роль адвоката в процедурі медіації можна дізнатись у буклеті за покликанням.
❓Як я можу знати, що мені це допоможе?
Чесно? Ніяк, ніхто не може дати гарантії.
Медіація — це не чарівна пігулка і не судове рішення, яке спускається згори.
Але це — можливість.
Можливість без тиску й осуду поговорити, бути почутим, пояснити свою правду й нарешті почути іншу сторону — не через образи, а в безпечному просторі, де кожен має право на свій голос.
Медіатор допомагає структурувати розмову, знизити напругу, почути позиції й інтереси обох сторін, щоб ви змогли знайти спільне рішення.
Завдання медіатора — не вирішити все за вас. А створити умови, в яких ви самі зможете знайти рішення.
Чи допоможе саме вам? Це залежить від вашої готовності говорити, слухати та шукати вихід.
Запрошуємо ознайомитись з відгуками клієнтів, які вже спробували медіацію за покликанням.
Більше про сімейну медіацію і роль медіатора можна дізнатись тут.